Domů » Zajimavosti » Abeceda vitamínů část 1

Abeceda vitamínů část 1

Vitamíny jsou nízkomolekulární látky nezbytné pro život. V lidském organismu mají funkci katalyzátorů Vitamíny 1biochemických reakcí. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Jsou nutné pro udržení mnohých tělesných funkcí, jsou schopny posilovat a udržovat imunitní reakce. Existuje 13 základních typů vitaminů. Lidský organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitaminy sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

Při nedostatku vitaminů, tzv. hypovitaminóze, se mohou objevovat poruchy funkcí organismu, nebo i velmi vážná onemocnění. Přebytečných vitaminů (hypervitaminóza) rozpustných ve vodě se organismus dokáže zbavit, a pokud přestaneme vitamin přijímat, nadbytečné množství se z těla vyloučí. U vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K) to však nefunguje – nejrizikovější je v tomto ohledu vitamin A. K hypervitaminóze dochází výjimečně, většinou při jednostranné stravě nebo nadměrném užívání nevhodných multivitaminových přípravků. Po odstranění příčiny se stav většinou upraví.

VÝHODY UŽÍVÁNÍ VITAFLORINU

Přírodní produkt Vitaflorin neobsahuje žádné synteticky vyrobené vitaminy, ale přímo extrakty z rostlin a plodů, které jsou na obsah vitaminů bohaté: rakytníku řešetlákového, aloe vera, granátovníku obecného, schizandry čínské, kdoulovce japonského a z mateří kašičky. Kombinace vitaminů s biologicky aktivními látkami, které je přirozeně doprovázejí, představuje velkou výhodu. Přítomné minerály, flavonoidy a organické kyseliny, které jsou extrahovány spolu s vitaminý zlepšují a rozšiřují účinnost Vitaflorinu i jeho využitelnost pro organismus. Vitaflorin posiluje odolnost a snižuje riziko vzniku civilizačních i infekčních chorob.

VITAMIN A (retinol)

Vyskytuje se bud’ve formě jednoduchého vitaminu A, nebo ve formě beta-karotenu, který je složen ze dvou molekul vitaminu A a v těle se na něj také rozštěpí. Při vysokém příjmu beta-karotenu dochází ke žlutému zbarvení krevního séra a kůže. Velká zásoba vitaminu A se vytváří v játrech. Vstřebávání vitaminu A zhoršují parazitární střevní infekce.

Projevy nedostatku: Zhoršení přivykání na šero (šeroslepost), poškození rohovky, zánět oka či spojivek, dlouhodobě až slepota, zabrzdění růstu a opoždění vývoje, poruchy sliznic, hrubnutí vlasů a kůže, zpomalení hojení ran, celkové zhoršení odolnosti těla.

Vyšší dávky potřebují: Alkoholici, lidé při výrazně nedostatečném přísunu bílkovin.

Přebytek vitaminu A: Způsobuje bolest hlavy, popraskání rtů, podrážděnost, závratě, nevolnost, zvracení, nechutenství a svědění kůže.

Účinky vitaminu A:

  • Zajišťuje správný růst a vývoj kostí a pravidelnou obnovu epiteliálních struktur. Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů.
  • Umožňuje vidění, je součástí zrakového pigmentu rhodopsinu (vitamin A se při dopadu světla – fotonu – narovná a při této změně přechází impuls do zrakového nervu).
  • Je nezbytný pro správnou činnost pohlavních žláz.
  • Odstraňuje volné radikály.
  • Poslední výzkumy vyzdvihují jeho protirakovinné účinky.

Pokračování příště

Zdroj:  Vitae

UA-73059888-1