Domů » Zajimavosti » ZELENÝ ČAJ „GABA“ – baterka našeho života

ZELENÝ ČAJ „GABA“ – baterka našeho života

S nastupujícím  jarním obdobím na nás pomalu doléhá potřeba pomoci našemu tělu se očistit, probudit a povzbudit. Abychom měliGren Tea-Gaba DSCN6596 energii na spoustu aktivit, které na nás venku s probouzející se přírodou čekají, vedle nezastupitelného detoxikačního účinku zelených potravin je bezesporu na místě i náš zelený čaj GABA.

Z historie

Jeho výjimečnost byla objevena v Japonsku před více než 20 lety. Čaj zvaný též Gabaron byl totiž objeven náhodou při výzkumu. Jeho specifikem je, že během zpracování je vystaven působení dusíku. Japonský objevitel tohoto čaje Dr. Tsushida Tojiro při svém experimentování s uchováním potravin v roce 1987 zjistil, že pokud je čaj vystavován při zpracování působení více dusíku oproti kyslíku, a to po dobu 6 – 10 hodin, dojde k zásadnímu zvýšení obsahu GABA.

Co je vůbec GABA a jaký má vliv na naše tělo?

GABA je kyselina gama-aminomáselná (z angličtiny zkráceně GABA) a je známá jako hlavní inhibiční neurotransmiter v mozku. Ten si můžeme představit jako molekulu, která zajišťuje přenos vzruchů mezi dvěma neurony. Dokáže proniknout přes ochrannou hemato-encefalitickou bariéru a dostává se tak k neuronům přímo z krve. Hemato-encefalická bariéra je totiž označení pro bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví. Tím tedy GABA hraje důležitou roli při zmírňování podráždění nervových buněk a pomáhá hlavně od psychických problémů. Působí protistresově a relaxačně. GABA je přímo odpovědná i za regulaci svalového napětí v těle a brání křečím, kromě mozku zpomaluje také činnost míchy.
Víte to?

* Kyselina gama-aminomáselná je vedle lístků zeleného čaje běžně produkována lidským tělem, ale velmi často je tento tělem produkovaný inhibiční neurotransmiter v mozku blokován – představte si – zvýšenou konzumací kofeinu. Proto je vhodné nahradit konzumaci kávy například právě čajem s označením GABA.

* V době čajového „objevu“ byl význam této amino-máselné kyseliny v mozku již dobře znám. To byl i jeden z důvodů proč se v Japonsku stal čaj GABA velmi rychle velkým hitem v přírodních doplňcích výživy.

* Jak čas běžel, trh se dočkal více variací čaje GABA. V Japonsku jsou čaje GABA založeny především na zeleném čaji, naopak většina Tajwanských producentů čaje zakládá čaj GABA na čaji typu oolong.
A dnes se již můžeme setkat dokonce s černými čaji GABA původem z Keni.

Náš čaj GABA pochází z oblasti severovýchodní Číny. O tom, zda bude čaj dobrý, rozhoduje kvalita základního listu a čas, po který jsou listy vystaveny účinkům dusíku. Jak ale poznat, zda se skutečně jedná o čaj GABA? Existují hodně striktní pravidla pro označování tohoto čaje. Aby mohl takto zpracovaný čaj být označován jako GABA, musí obsahovat nejméně 150 mg kyseliny gama-aminomáselné na 100g čaje! Ve srovnání s průměrným běžně dostupným čajem, obsahuje čaj GABA 5x – 10x více této kyseliny. Proto z těchto důvodů je i pořizovací cena tohoto velmi kvalitního čaje poměrně vysoká.

Čajový obřad

Obecně lze říci, že při přípravě by se teplota vody měla pohybovat v rozmezí 70- 80 st., aby nedošlo ke spálení amino-máselné kyseliny. Určitě oceníme, že GABA je vícenálevový.
První nálev – cca 7 g čaje na 2–3 dcl – louhujeme zpravidla 1 – 2 minuty dle chuti. U dalších nálevů můžeme lehce zvýšit teplotu na 80 – 90 st. a délku louhování prodloužit na 3 minuty. Díky optimalizaci teploty a délky louhování docílíme relativně stálé chuti bez větších rozdílů mezi nálevy.

Velmi osvěžující je studený nálev GABA, který využijeme třeba na cestách, pokud jsme bez možnosti si čaj uvařit, anebo v parných dnech. Necháme zhruba 10 g čaje na 1 litr vody nechat přes noc macerovat na chladnějším místě a pak scedíme.

Výše uvedeným postupem přípravy lze z jedné dávky připravit až 5 nálevů a v případě GABA je navíc zbytečné bát se předávkování.

Popíjení čaje GABA

 • navozuje pocit uklidnění, vyrovnání psychiky a dlouhodobě lepší koncentraci
 • má pozitivní vliv na snížení krevního tlaku
 • podporuje metabolismus
 • odbourává alkohol v krvi
 • snižuje hladinu cukru v krvi tím, že stimuluje produkci inzulínu, pomáhá při hubnutí
 • zvyšuje produkci růstového hormonu
 • zlepšuje spánek a podporuje pravidelný spánkový režim
 • působí antibakteriálně – celkově posiluje imunitu a zpomaluje proces stárnutí
 • chrání srdce, ledviny a játra
 • může pomoci i s následky mozkové mrtvice
 • přispívá ke zlepšení prokrvení a okysličení mozkových buněk, čímž se zlepšuje pozornost a zvyšuje koncentraci, což ocení především manažeři nebo studenti

Je nutno poznamenat, že stejně jako někoho povzbuzuje káva a na jiného naopak nemá vliv, tak i čaj GABA se může svými účinky lišit člověk od člověka. Jedno je ale jisté, jedná se o čaj s největším množstvím antioxidantů. Antioxidanty hrají klíčovou roli při prevenci mnohých chronických onemocnění, rakoviny, onemocnění srdce, mrtvice, Alzheimerovy choroby anebo šedého zákalu. Takzvaný oxidační stres nastává tehdy, když produkce škodlivých molekul, kterým se říká volné radikály, překročí schopnosti obranného systému těla. Volné radikály mají velkou schopnost poškozovat a ničit zdravé buňky, doslova je požírat. Je třeba si říci, že tyto volné radikály mohou pocházet z vnitřních procesů v těle – např. narušený metabolismus, zánět nebo dlouhotrvající stres a negativní myšlenky anebo ze zdrojů mimo tělo – znečištěné prostředí, vzduch, elekrosmog ( vliv záření Tv, wi-fi, mobilů aj. ), zatěžující strava, kouření a konzumace alkoholu.

Vidíme, že v Gabě máme výjimečného pomocníka, který by neměl chybět v naší kuchyni. Z mých zkušeností vedle tradiční přípravy můžeme sušené lístky nadrtit a vsypat do polévky společně petrželkou nebo vhodíme pár kuliček do našeho oblíbeného smoothie, možnosti jsou neomezené J

Čínské přísloví říká: „Čaj osvěžuje rozum, bystří smysly, propůjčuje lehkost a energii a zahání nudu a rozmrzelost“

 

Autor: Marcela Šťastná

Centrumm zdraví ENERGY Liberec – 5.května 175/7, Lbc1 – 777 624 569

ÚT 9-17 hod – ČT a PÁ 9 – 15 hod – ostatní dny individuelně po telefonické dohodě

www.energy-liberec.cz

e-shop: www.pramen-zdravi.cz

centrum.zdravi.energy@seznam.cz

UA-73059888-1