Domů » E - Poradna - napsali jste » Neurologická onemocnění

Neurologická onemocnění

BOLESTI ZAD

Dnes se budeme věnovat nejčastějšímu onemocnění, které se vyskytuje jako důvod k vystavení pracovní neschopnosti. Snad není člověka, který by tento neduh aspoň jednou v životě nepocítil.

 

ANATOMIE PÁTEŘE

Páteř představuje základní osu našeho těla. Umožňuje vzpřímený postoj, který je charakteristický pouze

Jedná se o funkční celek, skládá se z obratlů, pružně nasedají jeden na druhý a mezi obratlovým a oblouky vytvářejí páteřní kanál. Ten chrání páteřní míchu.

Obratle jsou mezi sebou spojeny meziobratlovými klouby, vazy, šlachami a svaly. Celý systém zajišťuje velkou stabilitu, pohyblivost a pružnost páteře. Obratle oddělují velmi pružné a ohebné meziobratlové ploténky. Uprostřed pevného vazivového prstence se nachází hlenovité jádro, které má za úkol tlumit okolní nápor, přetížení a otřesy. Jádro je schopno se do určité míry deformovat, stlačovat.

Při překročení určité hranice a při velkém přetížení dochází k poškození vazivového prstence. Dojde k výhřezu jádra do páteřního kanálu a možnosti útlaku nervových struktur, většinou nervového kořene, vedoucího od míchy do končetiny.

 

PŘÍČINA VZNIKU BOLESTI ZAD

Nejjednodušší a nejčastější příčinou bolestí zad je akutní přetížení při zvedání břemen. Stejně tak dlouhodobá jednostranná zátěž, tedy asymetrická, většinou pracovní. Dlouhodobá psychická zátěž způsobuje u značného procenta lidí velké bolesti zad, stres má prakticky podíl vždy. Deprese je často provázena bolestmi zad a celkovým pocitem nedostatku energie.

Obézní lidé mívají poměrně často potíže s páteří, což způsobuje svalová nerovnováha a oslabení svalstva z nedostatku pohybu. Horší situace je v případě výhřezu meziobratlové ploténky (úrazem, přetížením).

Prochlazení bývá velmi častým spouštěcím momentem pro bolesti zad, většinou vlivem průvanu, prochlazení nohou či celého těla. Když se objeví onemocnění virové či zánět močového měchýře, je na bolesti zad zaděláno.

Netřeba zdůrazňovat, že pohmožděn í, úraz či dokonce zlomenina obratle jsou velmi bolestivé a doba odeznívání bolestí je většinou dlouhá.

Nepříjemné a velmi bolestivé jsou metastázy do páteře při onkologickém onemocnění. l další onemocnění vnitřních orgánů se může odrazit na bolestech zad, které jsou většinou lokalizované v oblasti příslušných reflexních zón či meridiánů.

 

PROJEVY ONEMOCNĚNÍ

Dominující je bolest v kterékoliv oblasti páteře, od mírné po krutou až vystřelující, zničující bolest. Většinou dojde ke zhoršení běžné hybnosti, někdy až úplnému omezení pohybu.

Při výhřezu ploténky pacient často hlásí vystřelování bolesti do končetiny, což signalizuje většinou dráždění nervového kořene. V horším případě, kdy je kořen poškozen, až projevy oslabení končetiny. V místě útlaku nervového kořene dochází k lokálnímu zánětu a šíření bolesti do okolních tkání. V krajní variantě dochází k poruše močení a sexuálních funkcí.

 

KLASICKÁ LEČBA

Při akutních bolestech je na místě vyhledání lékaře, praktika, neurologa, ortopeda, rehabilitačního lékaře, který většinou aplikuje obstřik, injekci a předepíše léky. Někdy je nutné pacienta hospitalizovat k infuzní analgetické terapii. Při bolestech zad se používají léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik, analgetika a léky k uvolnění svalstva. Nejdůležitější léčbou je však aktivní přístup pacienta, cílená rehabilitace se zácvikem pro aktivaci svalového korzetu, protažení zkrácených svalových skupin a posílení těch oslabených. Fyzioterapie je neodmyslitelnou součástí léčby bolestí zad, fyzioterapeut nás naučí, jak s e zády zacházet a neubližovat si. Ve spolupráci s lékařem je vhodná i mobilizační a manipulační léčba, velmi dobrý efekt má rovněž akupunktura a akupresura.

 

BOLESTI ZAD A PŘÍPRAVKY ENERGY

Produkty Energy představují velmi důležitou možnost, jak vyřešit obtíže u klientů, kteří netolerují antirevmatika, nechtějí klasickou léčbu a mají zájem o prevenci vzniku potíží. Neužívají se většinou v akutní fázi, ale mají spíše podpůrnou a preventivní funkci.

 

HLAVNÍ PRODUKTY

Renol – harmonizuje dráhu močového systému, se kterým je energeticky propojen celý opěrný systém, je tedy suverénně nejúčinnějším produktem při bolestech zad.

Dávkování:3x denně 3 kapky dlouhodobě.

King Kong – se podává v návaznosti na užívání Renolu při regeneraci a rekonvalescenci ve vyšší dávce, ideálně půl hodiny před rehabilitačním cvičením.

Artrin – je velmi vhodný doplněk k lokálnímu užití, potírání bolestivých míst, svalů, podél páteře v oblasti dráhy močového měchýře, po zadní straně dolních končetin, Achillovy šlachy. Též nad oblast ledvin a močového měchýře. Je vhodný i jako emulze do koupele – v akutním stavu aplikujeme horké koupele nohou s přidáním Artrinu. Místně lze krém opakovaně použít ve formě zábalu.

Skeletin – je vhodný pro výživu meziobratlových kloubů, úponů a vazů, v dávce 3x denně 2 kapsle po dobu nejméně 1 měsíce, event.2x denně 1 kapsle po dobu 3 měsíců.

 

Doplňkové produkty

Fytomineral – doplňuje potřebu minerálů a stopových prvků, užívá se při křečových stavech ve svalstvu a k celkovému posílení organismu.

Balneol – je vhodný pro koupele mimo akutní stav, v akutním stadiu nejsou celkové teplé koupele vhodné. Vhodnější je suché teplo (termofor), aplikuje se na bolestivá místa k hloubkovému prohřátí páteře.

Cytosan – používáme jako zábal vytvořený z obsahu kapslí smíchaný s pár kapkami vody, použít lze i Cytosan Fomentum gel. Lokálně aplikujeme na bolestivou oblast, ne déle než 20 minut. Potom jej smyjeme a následně namažeme ArtrinemPokud bolesti vystřelují i po boční straně dolních končetin, lze v návaznosti na užívání Renolu a Artrinu doporučit Regalen a Protektin.

 

PREVENCE BOLESTÍ ZAD

Správně vedené cvičení k posílení svalového korzetu, pravidelná fyzická aktivita, cvičení k vyrovnání svalové nerovnováhy, předcházení nadměrné fyzické i psychické zátěži, prochlazení, statickému přetěžování. Důležitý je pitný režim.

Na psychické rovině nás bolesti zad upozorňují na chybné postoje k okolí lidem, práci, životu. Na míru zátěže a množství břemen, která jsme si naložili, Též pocity strachu, obav, nespokojenosti, vyčerpání. Postavte se ve svém životě rovně a záda vás nebudou muset bolet!

MUDr. Ivana Wurstová       VITAE 7-8/2017

UA-73059888-1