Domů » Novinky » Tajemství Beauty Energy se odkrývá

Tajemství Beauty Energy se odkrývá

Kromě bylinných extraktů a třetihorní termální vody, známých z tělových krémů Pentagramu@, tvoří podstatnou část nových kosmetických olejkrémů RENOVE z řady Beauty Energy přírodní rostlinné oleje. společně s kosmetičkou Marií Bílkovou si proto nyní o nich budeme více povídat.

Co přesně je ,,přírodní rostlinný olej“?

Přírodní tak zvané panenské rostlinné oleje získáváme lisováním ze semen a ořechů různých druhů rostlin. Jejich kvalitu ovlivňuje v první řadě to, kde rostlina roste. Pokud ve volné přírodě, kde má dostatek sluníčka a živin z půdy, má jinou sílu a energii, než když je ,,uměle“ (cíleně) pěstována a třeba i hnojena. Potom přichází na řadu technologie zpracování, výroby. Nejkvalitnější jsou oleje lisované pouze mechanicky za studena, Jsou dražší, protože samotným lisováním není možné získat velké množství oleje, na rozdíl od rafinace nebo použití rozpouštědel. Výhodou panenských olejů je jejich živost, bohatost složení a také čistota. Nabízejí opravdové bohatství vitaminů, fytosterolů, nenasycených mastných kyselin, lecitinu a dalších složek…  Některé panenské oleje mají specifickou vůni, proto je třeba volit ne pouze podle jejich účinků a vlastností, ale zohlednit i příjemný pocit při jejich používání na pleť.

Jak můžeme využit oleje v péči o pleť a jaké jsou jejich účinky?

Nejznámější používání olejů v péči o pokožku je při masážích, kde zaručují hlavně skluznost, Méně už se ví, že oleje jsou základní pěsticí složkou většiny krémů a také nosičem esencí, které nelze vždy aplikovat přímo na kůži. Mají za úkol pleť zvláčňovat, ošetřovat, vyživovat a také chránit před povětrnostními podmínkami, nečistotami ve vzduchu či ztrátou vlhkosti. Navíc jsou zdrojem více nenasycených mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Doplnit je můžeme konzumací panenských olejů, nebo použitím kvalitních olejů při péči o tělo.

Rostlinných olejů používaných v kosmetice se vyrábí dlouhá řada.

Pro Beauty Energy byly vybrány oleje vzácné, vysoce kvalitní, cenné… Ano, vybírali jsme z nejkvalitnějších olejů, které jsou k dispozici. Základním a velice cenným olejem je olej arganový který je obsažený ve všech produktech Beauty Energy včetně séra. Další rostlinné oleje jsou zvolené podle toho, co má který krém ,,umět“. To znamená, že v každém jednotlivém krému je namíchaný unikátní koktejl 3 nebo 4 různých olejů. Použili jsme černuchový mandlový, jojobový pupalkový makový konopný, makadamový a ricinový.

Podle čeho a jak byla skladba olejů sestavena?

Chtěli jsme, aby se v krémech RENOVE snoubil vodní bylinný extrakt a olejová vyživující složka. Bylo proto nutné připravit základ, který pojme obě tyto komponenty. Do něj se voli|y jednotlivé oleje i jejich vzájemný poměr tak, aby odpovídaly danému typu krému. Favoritem pro nás byl rozhodně zmíněný arganový olej, Dále jsme vybírali asi z 10 různých olejů, které běžně používáme při kosmetickém ošetření klientek. S kolegyní Věrkou Proseckou jsme si každá za sebe sestavily jejich pořadí shodly jsme se v 95 o/o ! Vybrané oleje jsme smíchaly s krémovým základem a přišlo na řadu testování. Výsledek naší práce máte před sebou v podobě pětice pentagramových krémů RENOVE.

ARGANOVY OIEJ

Když před někým znalým věci vyslovíte arganový olej, uznale pokývá hlavou: „To je kvalita!“ Proč tomu tak je, proč zrovna ON, a ne žádný jiný?  Marocké ženy nazývají arganový olej elixírem mládí. Jeho zázračné účinky objevily už před staletími, pomáhá jim udržet si hebkou pleť do pozdního věku. Arganový olej je přímo koktejl vzácných vitaminů a látek, které naší pleti a tělu dodává. Obsahuje až 3x více přírodního vitaminu E než jiné oleje a 80 % podílu nenasycených mastných kyselin. Dále skvalen, vitamin F a karoteny. Ale můžeme se jen domnívat, že to je právě složení, co dělá z arganového oleje favorita. Toto tajemství nám asi prozatím zůstane skryto – hlavní je, že toto bohatství máme k dispozici.

Co je zdrojem této vzácné komodity?

Arganový olej se získává z jader argánie lrnilé (Argania spinosa), která roste pouze právě v Maroku, prozatím se ji nepodařilo pěstovat jinde. Plody jsou podobné větším olivám, jejich jádro je asi velikosti mandle.

Arganový olej, však není vždy stejný. Získává se několika způsoby a každý z nich má jiný vliv na jeho kvalitu…

V základu rozlišujeme dva druhy oleje – kosmetický a gastro-olej. Liší se podle doby sběru a způsobu výroby. Pro potravinářské účely se plody argánie před lisováním praží, a olej tak získá lehce oříškovou chuť. Oba oleje jsou lisovány mechanicky, většinou ručně. Jádra se nejprve drtí v kamenném mlýnku na kaši, ze které se potom lisuje olej. Ten nejjemnější se používá k výrobě kosmetických sér.

Zajímavý 1e způsob získávání ořechů – jejich sběr. Pro ulehčení jsou někdy využívány kozy, které spásají ořechy. Při průchodu trávicím traktem koz dochází k natrávení slupky plodů a jejich následnému jednoduššímu loupání. Jádra z takto získaných ořechů je nutné důkladně čistit, Často za pomoci různých chemikálií, které mohou z části ulpívat v konečném produktu (oleji). Někdy je z něj „přítomnost koz“ cítit. Je jasné, že takto získávaný olej je levnější a jeho kvalita je nižší. Proto doporučuji kupovat arganový olej u ověřených a věrohodných dodavatelů. Ani pro rostliny není tento způsob sběru úplně šťastný, protože mnohdy dochází k ničení stromů nekontrolovaným spásáním nejen ořechů, ale i listů a výhonků.

Klasická výroba arganového oleje je tedy náročná, čemuž odpovídá patřičně vysoká cena. Nás zajímá kosmetický arganový olej co umí?

V kosmetických přípravcích je arganový olej využíván především pro svoje liftingové účinky, zvýšení pevnosti a pružnosti pleťových buněk, zpomalování procesu stárnutí a „gumování“ vrásek. Pokožku vyhlazuje a navrací jí zářivost. Dokonce hojí a zaceluje starší jizvy. Lze jej použít i k regeneraci poškozených vlasů.

Pro jaký typ pleti je nejvhodnější jej používat?

Arganový olej se hodí zejména pro pokožku zralou, poškozenou (akné, dermatitidy) a stárnoucí. Jeho zvláčňující, omlazovací a hydratační účinky lze použít pro každého. Je velice jemný, vhodný i pro děti, Lehce se roztírá a vstřebává do pokožky, na které nezanechává mastný film.

Děkujeme za rozhovor   Vitae 3/2016

UA-73059888-1